Migreen

Migreeni ravi botuliintoksiini süstidega

Kolm kõige levinumat peavalutüüpi (migreen, pingepeavalu ja klasterpeavalu) alluvad hästi botuliintoksiini tüüp A ravile. Botuliintoksiini preparaatide toimemehhanism peavaludele hõlmab aponervoosi (pea kattekoed) lihaste lõdvestamist, mis lubab vähendada migreenihoogude intensiivsust ja seda isegi täielikult piirata. Lisaks sellele inhibeerivad botuliintoksiini preparaadid teatud valu neurotransmitterite (ülekandjate) vabanemist. See, millised lihased lõdvestamisele kuuluvad, oleneb lokaalsest valust. Kõik on väga individuaalne. Konsultatsiooni käigus määratakse kindlaks valutavad kohad, samuti aga ka anatoomilised piirkonnad, kuhu süst tehakse.

Botuliintoksiini preparaatide toimeaeg varieerub mõnest kuust kuni ühe aastani. Mõju on pöörduv, mis on iseloomulik kõigile botuliintoksiini preparaatidele. Kuid pool aastat või isegi rohkem ilma valuta on patsiendi jaoks hea tulemus. Migreeniga patsientide ravi põhieesmärk on disadapteerumise vähendamine ja tervisega seotud elukvaliteedi parandamine, mis realiseeritakse peavalu sageduse, pikkuse ja intensiivsuse vähendamisega.

Enamikul juhtudest on ravi väga tõhus ning seejuures täiesti ohutu. Botuliintoksiini preparaatidel pole praktiliselt ühtki kõrvaltoimet.
Meetod on ülemaailmses praktikas tunnustatud kui migreenihoogude profülaktika ning seda rakendatakse juba mitmeid aastaid, mistõttu on selle toime katsetatud.
Eduprotsent (efekt hoogude puudumise näol ning valu intensiivsuse vähendamisel) on 75-78%.

Protseduure viib läbi neuroloog Aleksander Esmenov, suure kogemusega arst süstimetoodika vallas.