Hüperhüdroos: Ravi higistamise vastu botuliinravimitega

Kõrgendatud higistamine võib nõrgendada meie enesekindlust, segada suhtlust, tõusu karjääriredelil, häirida eraelu. Aga on ju mitmetel juhtudel higistamine mitte üldsegi patoloogia, vaid lihtsalt meie tundliku närvisüsteemi eriline omadus. Seda probleemi ei ole botuliinisüstide abil üldsegi keeruline lahendada, kui probleem ei ole infektsioonide, endokrinoloogiliste või muude haiguste tagajärg. 

Hüperhüdroos kujutab endast liigset higi eritamist üle selle taseme, mis on vajalik füsioloogiliseks termoregulatsiooniks ja homeostaasiks. Higi hulk, mida saab pidada liigseks pole sugugi selgelt määratletud ning võib inimeseti erineda.

Hüperhüdroos mõjutab negatiivselt patsiendi igapäevaelu füüsilisi, psühholoogilisi ja professionaalseid aspekte. Eelkõige aga täheldab enesekindluse puudust ja masendust.​

Hüperhüdroosi saab klassifitseerida generaliseerunud ja lokaalseks (kaenlaalune, peopesadel, talla alune, näol). Teraapia botuliinravimitega on põhiliselt suunatud esmase lokaalse hüperhüdroosi ravile.

Probleemi lahendus:
Tüüp A botuliinisüst.

Botuliinravimite kasutamine on loogiline valik hüperhüdroosi ravimeetodina. Need ravimid blokeerivad impulsse, sisenedes närvikiududesse alates peaajust kuni higinäärmeteni teekonnal näärme endani, mis ei luba üleliigset korda stimuleerida närvi, mis vastutab higi eritamise eest.

Keskmiselt kestab botuliinteraapia mõju alates 6 kuust kuni 11 kuuni, kusjuures olenevalt organismi individuaalsest reaktsioonist võib see tähtaeg pikeneda kuni pooleteist aastani või lüheneda 4 kuuni. Mida suuremal hulgal preparaati süstitakse, seda kauem tulemus püsib.

Valu on süstide puhul minimaalne, patsiendid võtavad seda protseduuri hästi vastu.

Botuliinravimite kasutuselevõtt on radikaalselt muutnud lokaalse hüperhüdroosi ravi. Võrreldes teiste teraapiameetoditega ei ole botuliinpreparaatidel efektiivsuse, kasutamismugavuse ega patsientide rahulolu poolest vastast, samuti aga on patsientidel sellele hea vastuvõtlikkus ning sel on võimed oluliselt tõsta elukvaliteeti.​

Vastunäidustused.
Vastunäidustused on analoogsed mistahes muu botoksi protseduuriga: müasteenia, põletik süstimiskohas, hemofiilia, kõrgendatud tundlikkus ravimi komponentide suhtes.

Muud ravivõimalused:

Ravivõimalused nahale

Siia kuuluvad antiperspirandid.

  • Antiperspirandid sisaldavad alumiiniumkloriidi (kontsentratsioonis 12% ja 20%).
  • Vähendavad ajutiselt higi tootmist mõnedel inimestel, blokeerides higinäärmete kanalid.
  • Nende preparaatide kasutamine võib põhjustada nahal allergilisi reaktsioone ja sügelust.

Suukaudsed ravimid

Sellesse rühma kuuluvad antikoliinergilised ravimid.

  • Kasutatakse sageli üldise liighigistamisega patsientide puhul.
  • Ravimi kasutamisvõimalused on tihtipeale piiratud soovimatute kõrvaltoimete tõttu.
  • Võimalikud kõrvaltoimed: iiveldus, peapööritus, väsimustunne ja nägemishäired.

Iontoforees

Sel puhul kasutatakse patareiga töötavat seadet, mis suunab nõrga elektrivoolu vastavasse piirkonda. See peatab higi tootmise. See meetod võib aidata patsiente, kellel on higised käed või jalad, ent ei sobi kaenlaaluste hüperhidroosi korral.

Kirurgiline ravi

See on viimane abinõu inimestele, kellele muud ravimeetodid pole mõju avaldanud ning kelle elukvaliteet tõsiselt kannatab.