Sünnimärgid ja muud nahamoodustised

Nende alla kuuluvad: pigmendilaigud, papilloomid, angioomid, keratoosid ja muud nahamoodustised. Mõni neist on meil sündimisest saati, teised aga ilmuvad või kaovad elu jooksul.

Milliseid sünnimärke on vaja viivitamatult kontrollida?

Viivitamatult on vaja arsti poole pöörduda, kui Te märkate, et muutub sünnimärgi vorm, suurus või värv, kui sünnimärk veritseb, sügeleb, kattub korgiga.

Probleemi lahendus:

Diagnostika spektrofotmeetrilise analüüsi abil (SIA-skoopia).

Eemaldamine CO2-laseri abil või kirurgilisel teel.

Eemaldusmeetod valitakse konsultatsioonil arstiga. Vajadusel võib vaja minna konsultatsiooni dermatoloogiga või histoloogilist analüüsi.

Melasma

Melasma – see on lokaalne hüperpigmentatsioon, mis ilmub päikese või hormoonide koosmõjus, sagedamini rasestumisvastaste ravimite tõttu. Hormoonid ja päikesevalgus stimuleerivad melanotsüütide (pigmendirakud) kasvu. Kõige sagedamini ilmneb see näol.

Probleemi lahendus:

Pleegitusained ja/või fraktsiooniline CO2-laser.

Tänu laserkiirte täpsele mõjule ja ülikõrgele võimsusele, aga samuti ka lühiimpulss-tehnoloogiatele, lubab süsinikdioksiid laserkiirtega UltraPulse laser täita ablatsiooni (mille taheseemaldamine tugeva kuumutamise abil) sügavusega kuni 4mm, aga see on neli korda sügavam mistahes muust CO2-laserist.

Pigmentatsioon

Naha pigmentatsioon toimub melanotsüütide-värvipigmendi rakkude mõjul. Melaniini töötluse suurenemisel, või vastupidi vähenemisel, samuti aga ka selle jaotamise häirete puhul ilmuvad pigmentatsioonihäired.

Probleemi lahendus:

Laserkorrigeerimine.

Erinevalt mõnedest muudest kõrgenenud pigmentatsiooni vastase võitluse protseduuridest, on nahakahjustuste hulk laseriga minimaalne. Turse langeb pärast manipulatsiooni juba pärast 30-40 minutit.

Protseduuri kõrge efektiivsus. Vahel piisab 2-3 protseduurist, et hüperpigmentatsiooni täielikult peatada. Nahk näeb välja palju tervem ja isegi noorem, kui enne lasermanipulatsiooni.

Armid, aknearmid, keloidarmid, põletusarmid

Elu jooksul on nahk avatud agressiivsetele väliskeskkonna mõjudele. Just nahk võtab endale löögid, lõiked ja kriimustused ning sellele jäävad põletikujäljed. Mõnikord on arm nahal hädavajaliku kirurgilise sekkumise tagajärg. Millest iganes on armid nahal põhjustatud, saab nende ebaesteetilise välimusega võidelda.
Meie kehal võib tihti arme kohata. Selline on kõige levinumate põhjuste nimekiri: traumad; põletused; operatsioonid; kosmetoloogiliste protseduuride tagajärg;nahapõletike tagajärg (aknejärgne).
Sidekoe armid erinevad tervest nahast. Neil on tavaliselt teine värv ja struktuur, need võivad tõusta naha pealispinnale, või vastupidi, olla üldise tasandi all. Arme võib jagada tavalisteks, hüpertroofilisteks ja keloidseteks. Värskes armis on palju veresooni, just seetõttu on see tihti teist värvi. Patoloogiline sidekoe ärritus aga viib selleni, et arm kerkib naha peale ja sel on väga tihe struktuur. Ajaga muutub arm heledamaks, kuid jääb isegi pärast mitmeid aastaid nähtavaks. Armid võivad põhjustada mitte ainult esteetilist, vaid ka funktsionaalset kahju, see tähendab, et see võib segada mistahes organi tööd, näiteks jäsemete, käte, jalgade, sõrmede suu jne liikumist.

Probleemi lahendus:

Laserkorrektsiooni kompleks kombineerituna ravimitega.

Vaevalt õnnestub armist täielikult vabaneda, kuid selle võib muuta vähem märgatavaks ja tunduvalt esteetilisemaks. Tehnoloogia arengu ja uute metoodikate ilmumisega on tänapäeval võimalik muuta armid praktiliselt nähtamatuks ja märkimisväärselt parandada elukvaliteeti, kui arm põhjustab patsiendile funktsionaalset kahju. Efekti on näha juba pärast esimest protseduuri.

Tänapäeval kasutatakse armide korrigeerimiseks erineva päritoluga suure populaarsusega lasereid.

Töös laseriga lõhutakse osaliselt armi terviklikkus, mis muudab armi pehmemaks, elastsemaks ja siledamaks võrreldes ülejäänud naha pealispinnaga.

Striiade (venitusarmide) laserkorrigeerimine

Striiade (venitusarmide) korrigeerimisprotseduur viiakse läbi ambulatoorselt ja nõuab edaspidist spetsiaalset hooldust (spetsiaalsete protseduuriliste vahendite nahale kandmine kodus). Protseduur on valus, seetõttu kantakse enne venitusarmide korrigeerimiseprotseduuri nahale spetsiaalselt anesteetilist kreemi.

Probleemi lahendus:
Fraktsiooniline СО2 laser

Laserprotseduuri ajal lõhutakse armi kiud, arm venib ja selle tagajärjel kattub terve nahaga. Taastusprotsess jätkub üheksa kuu jooksul, just sel põhjusel ei soovitata teha seda protseduuri tihemini kui kord aastas.

Vastunäidustused, mille korral ei tohi laserteraapiat läbi viia: rasedus, rinnaga toitmine, onkoloogilised haigused, südamestimulaator (need vastunäidustused puudutavad kõiki laserprotseduure).

Probleemse naha ravi (kahjustunud nahk, laienenud poorid, akne)

Probleemne, laienenud pooride ja sagedaste põletikega rasune nahk põhjustab sageli palju ebamugavust selle omanikule. Eelkõige tuleb vältimatult ravida probleemset nahka, aga samuti ka seda, mis võis nahaprobleemid esile kutsuda. Kas eksisteerib kosmeetilisi manipulatsioone, mis aitavad edukalt selle probleemiga võidelda.

Probleemi lahendus:

Laserkorrektsiooni kompleks, keemiline koorimine, mesoteraapia, PRP (plasmateraapia), roheline piiling GREEN PEEL®

Kõigi nende meetodite õigel kombineerimisel on võimalik saavutada naha välimuse märkimisväärne paranemine.

Mesotepraapia ja koorimine on väga tõhusad meetodid probleemse naha üle kontrolli saavutamiseks. Mesoteraapia puhul tehakse nahasisesed süstid, mis koosnevad spetsiaalsest „kokteilist“, mis pannakse kokku vastavalt sellele, milline eesmärk on vaja saavutada.

Epidermise taastamise võimsaks stiimuliks on naha mehhaaniline vigastamine, see tähendab mikropunktsioon. Mikrokahjustused hakkavad aktiivselt stimuleerima organismi kaitseomadusi.  Laserravi käigus jõutakse naha remodelleerumise efektini. Toimub nahapooride kuivamine, nahareljeefi silumine, naha pigmenteerumine, armid kõrvaldatakse ja tehakse nende moodustumise profülaktika. Nahk saavutab ühtlase ja terve värvi.

Koorimine on endiselt võitluses probleemse nahaga väga aktuaalne, see on tõesti universaalne ja õrn viis kõrgendatud rasuerituse reguleerimiseks, surnud rakkude eemaldamiseks, koos nendega aga ka pigmendilaikude, aknejälgede ja kortsude eemaldamiseks. Tänapäeval on kosmetoloogiliste teenuste turul suur hulk happekoorimisi. Otsustada, milline koorimisviis sobib just teile, aitab pädev kosmetoloog. Glükoos- ja fruktooshape, TCA (trikloorhape), fenüülhape, salitsüülhape, piim- ja laktobioonhape – need on ainult mõned koostisosadest, mida kaasaegses koorimises kasutatakse. Piim- ja laktobioonkoorimist võib erinevalt teistest liikidest läbi viia mistahes aastaajal, mitte ainult sügisel ja talvel, kui päike ei ole nii aktiivne.​

Vastunäidustused: rasedus, rinnaga toitmine, onkoloogilised haigused.

Fotovananemine, naha lõtvus

Naha fotovananemise nähtavad tunnusmärgid piirduvad tavaliselt epidermise ja dermise ülemise kihiga (100-300 mkm) ja hõlmavad muutusi struktuuris, ilmuvad väikesed ja sügavad kortsud ning tekivad muutused pigmentatsioonis.
Vajalik on meeles pidada, et fotovananemine kaasneb tavaliselt paralleelsena vananemise märkidega. On aga olemas erilised sümptomid, mida kohtab ainult fotovananemise korral. See lubab olemasoleval olukorral üle minna eraldi vormi, mis on seotud fotokahjustuse arengu eriliste patogeneetiliste mehhanismidega.
Vananev, kuid mitte pikaajalise päikesekiirte mõju all olnud nahk on tavaliselt kuiv, paks, sel on suur hulk kortse ja ilmneb seborroiline keratoos. Fotovananemise korral on need tunnusmärgid reeglina rõhutatud ja võimendatud.

Probleemi lahendus:

Laserlihvimine, piiling, mesoteraapia, hüaluroonhappe süstid ja/või plasmoteraapia, mesoradiess, roheline piiling GREEN PEEL®

Noorenduse lasersüsteem on efektiivne vahend naha lõtvuse ja erinevate fotovananemise ilmingute ravis.

Hüaluroonhappe süstid tehakse vastavalt olukorrale nahasiseselt või nahaaluselt. Naha sees olles täidab see hape kõik õõnsused ja hoiab efektiivselt vedelikku. Lisaks sellele ei luba see vedelikul aurustuda, kaitstes ka sügavaid nahakihte veetustumise eest. Kõiki eespool loetletud meetoid võib kasutada mitte ainult näonaha probleemide, vaid ka dekoltee- ja kaelapiirkonna probleemide lahendamisel. Need parandavad lõtvunud kõhu ja isegi küünarvarte välimust.

Tunnused:

  • Kuiv, närtsinud nahk

  • Mistahes etioloogiaga dehüdreerunud nahk

  • Naharakkude ja elastsuse alanemine

  • Fotovananemine, stress, suitsetamine

Kortsud

Emotsionaalsusele kalduvad inimesed väljendavad miimika abil aktiivselt oma üleelamisi (silmade kissitamine, lauba kortsutamine, kulmu kortsutamine), nende puhul avalduvad miimilised kortsud juba varases eas. Tavaliselt ilmuvad miimilised kortsud näolihaste aktiivsetes tsoonides: silmanurkades, kulmude ja ninajuure vahel, nasolabiaalpiirkonna voltidel, laubal.

Probleemi lahendus:

Botuliinisüstid (DYSPORT, BOTOX, XEOMIN), hüaluroonhappepõhised täiteained (Belotero, Juvederm, Stylage)

Botuliinteraapia on mitteoperatsiooniline viis vananemise tunnusmärkidest vabanemiseks lihaseid lõdvestades ja raskendades nende lõtvumisvõimalusi.

Selliste muudatuste toimel kõrvaldatakse voldid ja kortsud. Korrigeerimine toimub mitte kaotatud mahu taastamise arvelt, vaid üliaktiivsete lihaste närviimpulsside ülekande ajutise blokeerimise abil, selle vähendamine, mis ongi kortsude moodustumise põhipõhjus.  Juhul kui need kortsud on juba „põhjas“ ilmnenud, ning on paista isegi puhkeolekus, on vajalik kortsude täitmine hüaluroonhappepõhise täiteainega.

Käenaha vananemine

Tihti reedavad meie vanuse käed: nende naha hõrenemist ja kuivust, kortsuvõrgustikku ja esiletungivaid veene on raske mitte märgata. Kuigi me oleme harjunud hoolikalt oma näo- ja kaelanaha eest hoolitsema ning panustame palju jõudu sellesse, et need jääksid kauemaks nooreks ja värskeks, jäävad käed tihti hooletusse. Õigeaegselt kasutusele võetud abinõud aitavad säilitada nooruslikke käsi ja teha nii, et käed jääksid kauemaks õrnadeks ning hoolitsetuteks.

Probleemi lahendus:

Käenaha noorenduseks sobivad suurepäraselt samad meetodid mis näo, kaela ja dekoltee piirkondade noorendusekski. See on biorevitalisatsioon ja keemiline piiling mesoteraapiaga ning lasernoorendus, samuti aga ka kombineeritud meetod, mis on spetsialisti poolt kokku pandud.

Õhukesed huuled, huulte mahu kadumine, kontuuri selguse kadu

Hinnates vestluskaaslase välimust pöörame me palju tähelepanu naha seisukorrale, näokujule, lauba kõrgusele, ninakujule, kulmudele ja huultele. Need on niinimetatud „Kuulsad seitse ilu“. Kontuurplastika protseduuride seas on huulte vormi ja mahu modelleerimisel liidriroll. Kui te ei ole rahul oma huulte vormi või mahuga, siis teate kindlasti, et kaasaegne esteetiline meditsiin on õppinud kergesti seda probleemi hüaluroolhappe preparaatide abil lahendama.

Probleemi lahendus:

Huulte suurendamine ja korrigeerimine hüaluroonhappepõhiste täiteainetega.

Töös kasutame me ainult kaasaegseid, kõrgekvaliteedilisi ja ohutuid hüaluroonhappe põhiseid täiteaineid: Belotero, Juvederm Ultra Smile, Stylage Special Lips.

Hüaluroonhape aitab huultel olla õrnemad, kaitstes neid lõtvuse ja kuivuse eest. Veel aga muutub huulte nahk tänu hüaluroonhappele palju elastsemaks.

Vastunäidustused:

Herpes, rasedus, rinnaga toitmine.

Gravitatsiooniline allavaje

Allavaje tuleneb kreekakeelsest sõnast, mis tähendab „laskumist“. Üks suhteliselt sagedaid põhjuseid, miks naised ja isegi mehed pöörduvad esteetilise meditsiini poole, on näo gravitatsiooniline allavaje, mis on üks kogu organismi bioloogilise vananemise kõige sagedamaid ilminguid.

See kujutab endast pehmete kudede lõtvust gravitatsioonijõu (maa külgetõmbejõu) toimel, mis viib näo ovaali ja suuruse muutumiseni, selle kontuuride deformatsioonini.

 

See kujutab endast pehmete kudede lõtvust gravitatsioonijõu (maa külgetõmbejõu) toimel, mis viib näo ovaali ja suuruse muutumiseni, selle kontuuride deformatsioonini.

Probleemi lahendus:

Lasersilumine fraktsioonilise CO2 laseriga, hüaluroolhappe põhised täiteained, mahu taastamine Radiesse ravimitega, plasmalifting.

Naha kuivus

Tihti on ebaõigest hooldusest tulenev naha kuivus ja veetustumine enneaegse vananemise põhjuseks. Naha noorendus modifitseerimata hüaluroolhappe nahasiseste süstide abil on suurepärane meetod naha vananemisprotsessi aeglustamiseks.

Protseduuri tulemused:

•    Kuiva ja veetustunud naha intensiivne jätkuv niisutamine.

•    Lõdva naha pingutumine.

•    Kortsude ja nahavoltide kujunemise ennetamine, samuti aga ka nende korrektsioon.

Samuti võib keskmise ja sügava keemilise koorimise ettevalmistuse protsessis kasutada erinevaid laserravi ja plastilise kirurgia variante, eriti just eeltoodud ravivariantide tulemuste maksimeerimiseks, samuti aga ka taastusperioodi lühendamiseks. Lisaks võib kasutada ka teisi mesoteraapia meetodeid.

Probleemi lahendus:

Biorevitalisatsioon (kasutatakse preparaate BELOTERO Hydro, Juvéderm HYDRATE™, Stylage Hydro ja Stylage HydroMAX).

Silmaalustetursed, kortsud, tumedus

Sellist ilmingut nagu sinikad silmade all võib kohata suhteliselt tihti ning neid põhjustavad mitmed tegurid, sealhulgas ka terviseprobleemid. Seetõttu on mõnikord silmaaluste sinikate korral tarvis pöörduda arsti poole.

Samuti võib sinikaid silmade all esile kutsuda ebaõige elustiil, kõige sagedamini aga pärilikkus. Kuna nahk silmade ümber on väga õhuke ja sel on suur hulk kapillaare, on probleemid mikrotsirkulatsioonis selles piirkonnas eriliselt märgatavad.

Probleemi lahendus:

Мesoteraapia (näiteks kokteil Platinum Collection Light Eyes Ultra)

Teosyal Redensity II täitesüst

Näokontuuride ja volüümi kadumine

Alati ei ole näomahukaotamine seotud vananemisega, samuti võib see olla näoskeletiehituse kaasasündinud anatoomiliste eripärade tagajärg. Samuti võivad vanuselised atroofilised protsessid naha aluses rasukihis, kaalukaotus või isegi hammaste eemaldamine põhjustada õõnsaid põski.

Et kõrvaldada lohkuvajunud põski, lohke ja ebatasasusi näol, kasutatakse täiteaineid. Selline lisakosmeetiline protseduur loob maksimaalse noorendava efekti, annab pose sarnadele vajaliku mahu või korrigeeriva sümmeetrilise näodefekte. Kaasaegses esteetilises meditsiinis on järjest sagedamini hakatud kasutama täiteaineid nina, lõua ja pose sarnade vormi mittekirurgiliseks korrigeerimiseks.

Probleemi lahendus:

Kontuurplastika hüaluroolhappe põhiste täiteainetega, täiteaine Radiesse kaltsiumhüdroksiidiga.

Nasolabiaalsed kortsud

Nasolabiaalkortsud võivad ilmneda juba noores eas. Nende teke oleneb paljudest faktoritest, nagu näiteks näo anatoomilised iseärasused, miimilise aktiivsuse aste ja iseloom, näonaha hooldus.

Nasolabiaalsete kortsude tekke põhjuseks on tihti mitte ainult üleliigne miimika, vaid samuti ka näo anatoomilised iseärasused, näo ülaosa allavajumine võib endaga koos alla tõmmata ka suu nurgad. Kui te olete tähele pannud nasolabiaalkortse, aga kosmeetiline massaaž, gümnastika ning kosmeetilised vahendid ei ole enam efektiivsed, tasub mõelda nasolabiaalsete kortsude täitmisest täiteainetega. Samuti kasutatakse võitluses selle ebameeldiva ilminguga sellist probleemi lahendust nagu vektorlifting (pehmete kanüülite kasutamine preparaadi manustamisel).

Probleemi lahendus:

Hüaluroolhappe põhised täiteained, Radiesse, vektorlifting, koorimine, plasmolifting (PRP).

Juuste väljalangemine

Juuste välja langemist võib esile kutsuda hulk erinevaid haigusi, hormonaalne tasakaalutus, peatrauma või peanaha kahjustused, stress või teatud preparaatide manustamine.

Tihti hakkavad juuksed uuesti kasvama välja kukkumise põhjuse kõrvaldamisel. Ideaalis selgitab selle ebameeldiva ilmingu põhjuse välja spetsialist, vajalik on aga trihholoogi kontsultatsioon, kusjuures nende poolt määratud ravi ei hakka kohe toimima. Üks kõige toimivamaid kravanääpsude tugevdamise ja stimuleerimise meetodeid on spetsiaalsete ainete peanahka süstimine. See on kas mesoteraapia spetsiaalse vitamiinikoteiliga, või plasmoteraapia patsiendi isikliku plasma kasutamisega.

Sellel metoodika kasutamisel on kõige positiivsemad tulemused erinevat tüüpi juuste välja langemise põhjuste korral: hajus alopeetsia, androgeenne halopeetsia ja isegi seborröa.

Patsiendi enda vereplasma kasutamine välistab allergiate ja muude negatiivsete kõrvalmõjude tekke.

Probleemi lahendus:

Mesoteraapia (näiteks kokteil Platinum Coctail Hair Plus Revitalizing või plasmoteraapia (PRP).

Liigne karvakasv

Laserepilatsioon – see on üks kõige kiiremaid ja toimivamaid viis üleliigsete karvade eemaldamiseks. Laserepilatsiooni kuuri käigus võib jõuda sileda ja õrna nahani praktiliselt mistahes näo- ja kehaosal. Kõikide protseduurinõuete järgimisel on see meetod täiesti ohutu ega kujuta tervisele ohtu.

Laserkiirte mõju toimel piki karvatüve kuumutatakse melaniini sisaldavaid rakke ning sellele järgneb karvanääpsu hävitamine. Nahka seejuures ei kahjustata, see vaid kuumeneb pisut ning jahtub siis kiiresti. Laserepilatsioon lubab eemaldada ainult neid karvu, mis on kasvanud 3-5 mm ning on naha pinnal nähtavad, see tähendab et nad on aktiivse kasvamise faasis (anageen). Kuid alati on olemas „varu“ või magavad karvanääpsud, mille anageeni faas algab alles pärast protseduuri, seetõttu on ebasoovitavate karvade täielikuks eemaldamiseks vajalik mitme seansi läbiviimine.

Sissekasvanud küüs

Sissekasvanud küüs – küüneplaadi sisse kasvamine küüne võlli külgmisse serva (enamasti suurel varbal, tihti välisserv). See on väga levinud haigus. Seejuures muutub küüne võll punaseks ja lähebpaiste, alguse saab põletik, mis kutsub esile tugeva valu. Edaspidi on võimalik kroonilise põletikulise protsessi arenemine.

Kui konservatiivsed meetodid sissekasvanud küüne raviks osutu sidedutuks, võib osutuda vajalikuks kirurgiline abi. Meie fraktsiooniline laser, millel on laserskalpelli funktsioon, lubab sissekasvanud küüne eemaldada ümberkaudsete lekudedele vähem traumaatiliselt, paranemine aga on kiirem. Sissekasvanud küüne laserravi peetakse tänapäeval selle defekti kõige progressiivsemaks ravi võimaluseks.

Probleemi lahendus:

Fraktsiooniline CO2 laser Ultra Pulse.

Hüperhidroos: Ravi higistamise vastu botuliinravimitega

Kõrgendatud higistamine võib nõrgendada meie enesekindlust, segada suhtlust, tõusu karjääriredelil, häirida eraelu. Aga on ju mitmetel juhtudel higistamine mitte üldsegi patoloogia, vaid lihtsalt meie tundliku närvisüsteemi eriline omadus. Seda probleemi ei ole botuliinisüstide abil üldsegi keeruline lahendada, kui probleem ei ole infektsioonide, endokrinoloogiliste või muude haiguste tagajärg. 

Hüperhidroos kujutab endast liigset higi eritamist üle selle taseme, mis on vajalik füsioloogiliseks termoregulatsiooniks ja homeostaasiks. Higi hulk, mida saab pidada liigseks pole sugugi selgelt määratletud ning võib inimeseti erineda.

Hüperhidroos mõjutab negatiivselt patsiendi igapäevaelu füüsilisi, psühholoogilisi ja professionaalseid aspekte. Eelkõige aga täheldab enesekindluse puudust ja masendust.​

Hüperhidroosi saab klassifitseerida generaliseerunud ja lokaalseks (kaenlaalune, peopesadel, talla alune, näol). Teraapia botuliinravimitega on põhiliselt suunatud esmase lokaalse hüperhüdroosi ravile.

Probleemi lahendus:

Tüüp A botuliinisüst.

Botuliinravimite kasutamine on loogiline valik hüperhidroosi ravimeetodina. Need ravimid blokeerivad impulsse, sisenedes närvikiududesse alates peaajust kuni higinäärmeteni teekonnal näärme endani, mis ei luba üleliigset korda stimuleerida närvi, mis vastutab higi eritamise eest.

Keskmiselt kestab botuliinteraapia mõju alates 6 kuust kuni 11 kuuni, kusjuures olenevalt organismi individuaalsest reaktsioonist võib see tähtaeg pikeneda kuni pooleteist aastani või lüheneda 4 kuuni. Mida suuremal hulgal preparaati süstitakse, seda kauem tulemus püsib.

Valu on süstide puhul minimaalne, patsiendid võtavad seda protseduuri hästi vastu.

Botuliinravimite kasutuselevõtt on radikaalselt muutnud lokaalse hüperhidroosi ravi. Võrreldes teiste teraapiameetoditega ei ole botuliinpreparaatidel efektiivsuse, kasutamismugavuse ega patsientide rahulolu poolest vastast, samuti aga on patsientidel sellele hea vastuvõtlikkus ning sel on võimed oluliselt tõsta elukvaliteeti.​

Vastunäidustused.

Vastunäidustused on analoogsed mistahes muu botoksi protseduuriga: müasteenia, põletik süstimiskohas, hemofiilia, kõrgendatud tundlikkus ravimi komponentide suhtes.